Bevezető
Egy kis személyes:
Többen próbáltok nekem írni emailt, de csak azoknak a leveleit küldi nekem tovább a Substack, akik előfizetők, akik ingyenes feliratkozók, az ő emailjeiket nem kapom meg, csak egy értesítést küld az üzemeltető.
Tehát ha nem vagy előfizető, csak ingyenes feliratkozó, ne írj nekem emailt, nem kapom meg.
Ha támogatni szeretnéd a munkámat, lehetőség van előfizetésre, akkor kommentelni is tudsz, a leveleidet is megkapom. Ha ingyenesen feliratkozol, megkapod a hírleveleimet, de nem kapom meg az emailjeidet, és nem tudsz kommentelni.
Előfizetni, feliratkozni a subscribe gombra kattintással tudsz.
A videó leirata
Üdvözlöm önöket ma július 14-e van, péntek. Nem kérek elnézést azért, mert megint a többlethalálozással foglalkozom. Az elmúlt hét adatai szerint az Egyesült Királyságban a halálozások száma 8,8%-kal magasabb volt, mint amire az év ezen időszakában számítani szoktunk.
A többlethalálozás egy állandó problémává vált nemcsak az Egyesült Királyságban, hanem az egész világon.
Ma néhány európai adatot szeretnék megvizsgálni, és következtetéseket levonni. A kormányzat, az egészségügyi hatóságok és a mainstream média még mindig mélyen hallgat erről.
De mi folytatjuk, mert van néhány elképzelésünk. Valószínűleg még ma vagy holnap egy másik videót is közzéteszek, amiben szó lesz egy dániai kutatásról is, ami segít majd.
De nézzük röviden azt, ami jelenleg zajlik.
Július 30-án, a huszonhatodik héten tízezer-háromszázhetvenhárom halálesetet regisztráltak Angliában és Walesben. Érdekes módon, ezek közül 129 esetben megemlítették a koronavírust. Ez a szám alacsony és persze nem mindet a koronavírus okozta.
Persze vitatkozhatunk az arányról, de ez az összes haláleset 1,2%-a.
A hivatalos adatok szerint a koviddal kapcsolatos 129 haláleset 69 egész kettő százalékánál, azaz 79 halálesetnél a halál okaként társbetegséget jelöltek meg. Ez szerintem nem biztos, idős korban a társbetegségek jelen vannak, és nem lehet biztos a halál oka, igazából szinte lehetetlen megmondani.
Tehát ez egy szubjektív orvosi vélemény, de amit biztosan állíthatunk, az az, hogy a kovid halálozások száma nagyon lecsökkent, az összes halálozás 1,2%-át teszi ki pillanatnyilag.
Viszont a halálozások száma az ötéves átlag felett van.
Az otthoni halálozás huszonkettőegész kilenc százalékkal magasabb, tehát sokan otthon halnak meg. Mondhatjuk, hogy ez jó, mert jobb otthon meghalni, mint kórházban, de ettől ez még magasabb a szokásosnál.
Kórházaknál hategész egytizedszázalékkal magasabb,
Idősotthonokban háromegész hét százalékkal nőtt.
Az egész Egyesült Királyságban, tehát nem csak Angliában és Walesben, a regisztrált halálesetek száma tizenegyezer-hétszázhatvanhárom, ez nyolc egész nyolctized százalékkal van az ötéves átlag felett. A halálozások megemelkedése állandósult.
Most pedig nézzük meg a Nemzeti Statisztikai Hivatal által közzétett azt a grafikont, amit már egy ideje nézegetünk, a legutóbbi, frissített adatokkal. A fekete vonal a várt haláleseteket mutatja.
Nézzük például 2022-t. Itt láthatjuk, hogy megnőtt a halandóság. Amire igazából a világjárvány hullámai alatt számítottunk volna. Természetesen nem meglepő a kék vonal, kovid okozta halálozás. Az viszont inkább meglepő, hogy a többlethalálozás folytatódik. Ezek a legfrissebb számok, amik rendelkezésünkre állnak, és azt látjuk, hogy folyamatosan jelen van a többlethalálozás.
Tehát ez itt, ez a vonal itt 8,8%-ot jelent, láthatjuk, hogy egy kicsit magasabb volt az előző héten, és egy kicsit magasabb volt az azt megelőző héten is.
Rögvest megnézünk az európai adatokról néhány grafikont, de előtte szeretnék néhány számot megmutatni.
Az Eurostatból vettem az adatokat, alaposan összegyűjtött adatok, az Európai Unió gondosan gyűjti az adatokat, eléggé fejlett országok ezek, jól megalapozott adatgyűjtési módszertannal.
Tehát meg lehetünk elégedve az adatok minőségével.
Az Európai Unióban 2020. januárja és 2023. májusa között a többlethalandóságnál látszik, hogy 2020. és 2021-ben az követte a kovid hullámait, azzal, hogy, mint látni fogjuk, nem igazán, illetve nem volt többlethalálozás Finnországban, Norvégiában és Dániában 2020-ban.
Tehát a skandináv országok egy kicsit mások voltak. Hogy ez miért lehetett így, arról majd később.
Akárhogy is, a következő adatok bázisa a 2016 és 2019 közötti időszak adatai, ezek a világjárvány előtti évek, és ez alapján nézzük, milyen halálozásra számítanánk.
Tehát a 2016 és 2019 közötti időszakhoz képest az EU egészére vonatkozó adatok.
2022. januárban 8,1 %-kal magasabb. Februárban 8,3, márciusban 6,7 %-kal magasabb.
Áprilisban 12%-kal nőtt, májusban 12,8%-kal. Júniusban 8,4 százalékkal nőtt, júliusban 17,4 százalékkal nőtt, tehát nagyon megemelkedett. 2022-ben Omikron volt, ami sokkal kevésbé patogén, kevésbé súlyos megbetegedést okozott. Nem igazán tudunk halálesetet ennek tulajdonítani, persze néhányat igen, de a többségét nem. Ezek nem közvetlenül a kovidhoz kapcsolódó halálesetek, hanem más tényezőnek vagy tényezőknek köszönhetőek. Én úgy gondolom, hogy nyilvánvalóan ez több tényezős dolog.
58.000 további haláleset volt júliusban az Európai Unióban.
Tehát ez a júliusi adat itt, ez a 17,1% 58.000 halálesetet jelent. A többlethalálozás folyamatosan iszonyatosan nő, különösen 2022-ben, amikor pedig már nem számítanánk erre.
2020. júliusban 2,8%, azaz a világjárvány évében, ismétlem, 2020 júliusában, ez nyilván a mindenféle oltások előtt volt, 2,8 százalék volt.
Tehát akkor amikor már folyamatosan oltották az embereket, amikor az Omikron fertőzött, amikor már megvolt a nyájimmunitás, a többlethalálozás 2022-ben 17,1% volt, míg 2020 júliusában, a világjárvány tetőpontján 2,8%.
Tehát azt látjuk, hogy itt más tényezők is hozzájárulnak, nem csak a kovid. Azt nem mondom, hogy a kovid ne lenne egy veszélyes betegség. Persze, hogy az. De a legtöbb halálesetet mégsem ez okozza.
A többlethalálozás 2021 júliusában 5,7% volt, az 19 700 halálesetet jelent. Tehát 2021-ben magasabb volt, mint 2020-ban, 2022-ben pedig mindkét évnél magasabb volt.
2022 augusztusában a többlethalálozás 13,9% volt, tehát ismét elég magas, szemben a 2022. augusztusi 7,6 halálozással.
De még ez is 27 300 halálesetet jelent.
És még 2021-ben is csak 9,1% volt. Tehát látjuk, hogy 2022-ben megint magasabb. Ez a 2022-es adat.
Rosszul írtam ide az augusztust, bocsánat.
2022 szeptemberében 10,3%.
Október 11,6%-kal több halálozás. November, december, hatalmas emelkedés, 20%. Természetesen ez nem csak azért van, mert tél van. Ez magasabb, mint amit decemberben várnánk. És ez kilencvenkétezer-ötszáz plusz halálesetet jelent 2022 decemberében az Európai Unióban.
2022 nem volt jó év. Hogy állunk 2023-ban? Valamivel jobban. Január, 3,9 százalékkal magasabb a vártnál, és februárban több év után, az első alkalommal alacsonyabb, 1,4%-kal.
Innentől azt várnánk, hogy mindig alacsonyabb legyen, mert a veszélyeztetett és halálos betegek röviddel azelőtt jellemzően meghaltak kovidban.
Más szóval, a COVID-nál arra számítottunk, hogy a társadalom gyengébb, sebezhetőbb tagjait kiszűri, így azt várnánk, hogy a halálozási arány általánosan alacsonyabb lesz.
De az egy hónapos csökkenéstől eltekintve nem ezt látjuk. 2023 márciusban plusz 0,9% az emelkedés, áprilisban 3,3%-kal magasabb a halálozás, és ez 11 900 további halálesetet jelent.
Májusban 2,9%-kal magasabb a vártnál, tehát továbbra is növekedés van, ha nem is annyira, mint 2022-ben.
Összességében 2020 januárjától 2023 májusáig 1,765 millió plusz haláleset a 16-19 éves átlaghoz képest. Tehát a világjárvány és a világjárvánnyal járó hatások egymillió hétszázhatvanötezer többlet halált eredményeztek eddig.
2020-ban az ötéves átlaghoz képest 11,8%-kal volt magasabb a halálozás, ez tulajdonképpen a világjárvány miatt várható volt.
2021-ben 14%-kal magasabb ez végülis a világjárvány miatt várható.
2022-ben 11,1%-kal magasabb, erre viszont már nem számítottunk és ez nem tulajdonítható a kovidnak.
És 2023 első öt hónapjában átlagosan 1,9%.
2022-ben az egyes országok között is kiugró az eltérés.
Így például Románia, ami egy nagyszerű ország, de kevésbé fejlett, például alacsonyabb az átoltottság. Tehát Romániában 3,4%-kal több a halálozás 2022-ben.
Svédország teljesen más politikával, ami a lezárásokat illeti, 3,9%-kal megemelkedett a halálozás, mint amire 2022-ben számítanánk.
Magyarország, ismét egy kevésbé fejlett ország, bizonyos szempontból, 5,2% a többlethalálozás.
Ciprus, Málta és Finnország, mindenhol nagyon megemelkedett a halálozás 2022-ben.
Tehát elég nagy a szórás az egyes országok között. Ez igaz. Elég nagy az eltérés az országok között. Meg kell vizsgálnunk ezeket a tényezőket, és meg kell néznünk, hogyan magyarázható ez.
2023 első öt hónapjában a halálozás Bulgáriában csökkent, és Romániában is jóval alacsonyabb. A Baltikumban, Litvániában szintén alacsonyabb a halálozás, mint amire számítanánk. És mindenhol erre számítanánk.
Kivéve Írország, ahol a 2023-ban a halálozás 10,2%-kal nőtt, nem ezt vártuk. Hollandia 9,5 Ausztria 9,3% növekedés.
Tehát megemelkedett halálozást látunk jó néhány országban, jóval magasabbat, mint amire számítanánk. Csak néhány országban alacsonyabb, és ahol alacsonyabb, az inkább a kelet-európai országok.
Illusztrációként megmutatok néhány ábrát.
Ez Belgium. Ez itt a 0%-os vonal. Láthatjuk, hogy Belgium idő nagy részében megemelkedett, és csak mostanában kerül vissza körülbelül a nullára. Tehát 2023-ra rendbe jött Belgium, de hosszú időn keresztül elég magas volt a halálozás.
Ez itt Dánia. Érdekes, hogy egészen májusig nem volt sokkal magasabb a halálozás, és körülbelül 2020 májusában kezdett emelkedni. Előtte volt egy kis csúcs, ami valószínűleg a koviddal függött össze, de ahogy látjuk, ez itt a nulla vonal, és a 2021-es, 2022-es halálozás magas. És látjuk, hogy Dánia halálozása ismét emelkedik. Ez a január, február, március, április. Tehát magasabb a halálozási arány Dániában, ez a vonal 10%-ot mutat, tehát körülbelül 9%-kal több a halálozás Dániában.
Ez Finnország. A halálozás 2020-ban nem annyira emelkedett meg, itt a nulla vonal, de 2020 és 22-ben elég magas lett. Láthatjuk, hogy Finnországban a friss halálozási adatok jóval e fölött vannak. Ez a 10%-os vonal, jóval, 10%-kal meghaladja azt, amit várnánk. Ez itt a nulla vonal. Tehát ha ezt leviszem a nulla vonalra, akkor láthatják, hogy halálozási többlet van kettőezerhúsz-huszonkettőben és most tetőzik, áprilisban, és májusban, 2023-ban.
Ez Franciaország, hasonló a mintázata, az idő nagyrészében jóval a nulla vonal felett, amikor nem is számítanánk rá.
Ez Németország. Ismét a nulla vonal. Tehát ismét az átlag felett látjuk 2022 nagy részében, amikor nem számítanánk rá.
Írország, mint láttuk, jelenleg elég magas, jóval a 2022-re várt szint felett van.
Olaszország szerencsére jelenleg alacsony. Reméljük, hogy ez így is marad, de 2021-ben és 2022-ben magas volt.
Hollandiában is hosszú időn keresztül magasabb.
Ide tettem Romániát, az európai átlaghoz. Tehát az európai átlag a sötétkék. Nem mellesleg a járványügyi szakembereknek kellene ezt csinálniuk, sok ilyen összehasonlító tanulmányt. Mert ez eléggé érdekes.
Tehát az Európai Uniót sötétkék, Románia pedig világoskék. Látjuk a csúcsokat. A világjárvány idején a csúcsok Romániában magasabbak voltak, mint az Európai Unióban. Romániában alacsonyabb az átoltottság. Viszont aztán azt látjuk, hogy 2022-ben a halálozás Romániában folyamatosan alacsonyabb, mint az Európai Unióban. Az érdekes kérdés, ennek mi az oka?
Források:
https://ec.europa.eu/eurostat/cache/recovery-dashboard/
Share this post