Friss gyülekezeti hírek Ukrajnából
A hír 2022. február 26-án jelent meg.
Kedves Testvérek és Barátok,
Új napra virradtunk, a helyzet pedig tovább romlott Ukrajnában. Súlyos harcokról számolnak be Kijevből, de most már nyugat-ukrajnai városok, például Lviv körül is kapunk híreket orosz csapatokról. Sokan, akik el tudták hagyni Kijevet, az ország nyugati része felé, vagy még messzebbre, Magyarországra, Lengyelországba és Szlovákiába menekülnek. Az elmúlt 2-3 napban mintegy 30-35 ezer ember menekült Magyarországra. A legtöbb ukrán gyülekezeti tagunk és családjaik azonban még mindig Ukrajnában van. Helyi ukrajnai lelkipásztorunk, Lőrinc Bertalan így írt nekünk a beregszászi gyülekezetről: "Mindenki súlyosan leterhelt. A testvérek lelki állapota időről időre változik. Attól függ, hogy mit hallgatunk: a híreket vagy Isten Igéjét. Igyekszünk egymást bátorítani".
Az ima mellett a segélyezés két fő területet céloz meg. Először is, az Ukrajnában maradó emberek megsegítése. Azoknak, akik Kijevből és az ország keleti részéből menekültek el, csak egy bőröndjük van, nekik élelemre és menedékre lesz szükségük, amikor elérik az ország nyugati részét. (Az egyik család a gyülekezetünk épületében van, a férj egy ukrán baptista gyülekezet elöljárója. Ők a feleségével, a 6 éves kislányával, sógorával és annak várandós feleségével el tudták hagyni az országot. Most felajánlották a nyugat-ukrajnai házukat egy kijevi lelkipásztornak és családjának). Ráadásul élelmiszer- és üzemanyaghiány van még azokon a területeken is, ahol jelenleg nincsenek harcok. Végül, ahogy a háború elkezdődött, a legtöbb cég felfüggesztette tevékenységét, ami azt jelentette, hogy a legtöbb ember elvesztette a munkáját. Mivel sokuknak nincsenek tartalékaik, hamarosan nehéz lesz a családok élelmezését biztosítani. Ezért ezeknek az embereknek szállásban, élelmiszerbe és egyebekben segítségre van szüksége.
Abban is szükségben vannak, hogy Ukrajnából biztonságos helyre költözzenek Magyarországra, Romániába vagy Szlovákiába. Sok családnak (vagy gyermeknek) nincs útlevele, így a határátkelés szinte lehetetlen. A konzulátusok és nagykövetségek igyekeznek segíteni, ezért bizonyos díj ellenében egyszeri határátlépési engedélyt adnak ki. Megpróbáljuk felmérni a rászorultság mértékét és segíteni nekik. Nem csak pénzkérdésről van szó, hiszen még a bankokból vagy bankautomatákból való pénzfelvétel is gond.
Mi csak egy kis gyülekezet vagyunk, így a segítő kapacitásunk is korlátozott, talán néhány tucat családig vagy még tovább. De reméljük, hogy ez egy fontos hozzájárulás lesz a szükség idején. Egyházunk (Közép- és Kelet-Európai Református Presbiteriánus Egyház, RPCCEE) létrehozott egy felekezeti szintű testületet, hogy koordinálja ezeket a segélyezési erőfeszítéseket.
De a legnagyobb reménységünk nem az, hogy mit tudunk vagy fogunk tenni, hanem az, hogy mit tud és fog tenni Királyunk, az Úr Jézus Krisztus. Ő olyan főpap, aki képes együttérezni gyengeségeinkkel, és akitől irgalmat és kegyelmet kapunk, hogy segítsen a szükség idején (Zsid 4,15-16). Ő képes megáldani egyszerű adakozásainkat, és sokkal bőségesebben megtenni mindent, mint amit kérünk vagy gondolunk (Ef 3,20-21). Őbenne bízzunk, és Neki legyen dicsőség mindörökké.
Testvérek, kérlek, imádkozzatok továbbra is a háború végéért, és a kijevi és más, háború sújtotta városok keresztényeiért.
Imádkozzatok a sok menekültért is, hogy menedéket találjanak akár Ukrajnában, akár a szomszédos országokban.
Kérjük, imádkozzanak a lelkipásztorokért, vénekért és a gyülekezeteinkben dolgozó férfiakért is, hogy mentesüljenek az egyetemes behívás alól, hogy gondoskodhassanak családjaikról és felebarátaikról.
És imádkozzatok egyházunkért is, hogy képesek és készek legyünk segíteni a rászorulókon.
"Isten a mi menedékünk és erőnk, igen jelenvaló segítség a bajban. Ezért nem fogunk félni, ha a föld meg is adja magát, ha a hegyek a tenger szívébe vándorolnak is, ha vizei zúgnak és habzanak is, ha a hegyek meg is remegnek a dagadásától. - Selah " (Zsolt 46:1-3)