Bevezető
Az Európai Bizottság 2023. nyarán egy olyan javaslatot fogadott el, amely teljes egészében megtiltja a fogászati amalgám használatát, amelynek jelenleg is évente 40 tonna higany az alapanyaga az EU-ban.
Az előterjesztés a fogászati amalgám használatának tiltásáráról 2025-től léphet életbe, de ezt még az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak is jóvá kell hagynia.
Az Európai Bizottság az amalgám használta mellett betiltaná további higanytartalmú termékek, például lámpák gyártását és forgalmazását is.
Az uniós indoklásban leírják azt is, hogy a magas higanyszintnek való kitettség károsíthatja az agyat, a tüdőt, a vesét és az immunrendszert.
Az ember által az ókortól használt furcsa, folyékony fém használata ellen mindössze pár évtizede lépnek fel, és úgy tűnik, nem lesz egyszerű elmondani róla, hiszen a mai napig fontos szerepet játszik az ipari termelésben. Pedig nagyon fontos lenne megszabadulni tőle, hiszen a mérések szerint a légkörben található higany szintje 500%-kal, az óceánok vizének higanykoncentrációja pedig 200%-kal haladja meg a természetes szintet.
Bár rengetegen betegedtek és haltak meg higanymérgezés következtében az elmúlt kb. négyezer évben, három huszadik századi katasztrófa kellett ahhoz, hogy alapos kutatásnak vessék alá a higany emberi egészségre gyakorolt hatását.
Az 1950-es években Japánban, a tengerparti Minamata településen működő üzem a szennyvizével annyira túlterhelte az öblöt, hogy a higanyvegyületek felhalmozódtak a halak és más tengeri élőlények szervezetében. Az ezeket fogyasztó lakosoknál pedig megjelentek a higanymérgezés tünetei. 1956-tól kezdve több ezer embernél diagnosztizáltak különböző idegrendszeri és mozgásszervi károsodást, s mintegy hatszáz halálesetet is feljegyeztek.
A „második Minamata-esetnek” nevezett mérgezési hullám ugyancsak Japánban történt. Szintén egy vegyipari cég volt a felelős érte, melynek higanyos szennyvize a közeli Agano folyóba került, melynek következtében közel hétszáz higanymérgezési esetet azonosítottak.
1971–72-ben pedig Irakban történt katasztrófa, ahol a lakosság hónapokon keresztül használt kenyérsütésre higanyvegyületet tartalmazó szerrel csávázott, vetésre szánt gabonát. Sokak szervezetébe került így rövid idő alatt jelentős higanydózis, aminek következtében hatezernél több kóros esetet és több mint négyszáz halálesetet regisztráltak.
Tehát az Európai Unió szerint a higany annyira mérgező, hogy gyakorlatilag teljesen be fogják tiltani a higanynak és vegyületeinek a használatát a lázmérőktől kezdve a vérnyomásmérőkön át az amalgám tömésekig, sőt még a lámpákban is.
Vakcinák és tiomerzál – egy higanyvegyület
1999-ben a WHO ajánlást fogadott el arról, hogy az oltóanyagokat tegyék tiomerzál mentessé. A tiomerzál egy olyan higanyvegyület, amelyet az oltóanyagokban korábban széles körben tartósítónak használtak. A WHO ajánlás szerint egy oltóanyag akkor tiomerzál-mentes, ha a gyártás egyetlen szakaszában sem használják azt.
A magyar iskolákban a hetedik osztályban ezen az őszön (mint az utóbbi időben minden ősszel) a Hepatitis B elleni kampányoltással oltották be a gyerekeket.
Megnéztük a magyar nyelvű hivatalos tájékoztatóját annak a GSK által gyártott ENGERIX B-nek, amellyel zömében beoltották a Hepatitis B ellen a gyermekeket. A hivatalos magyar nyelvű tájékoztatóban 2023. 11. 19-én nem szerepelt a tiomerzál.
Ugyanennek az oltóanyagnak az Európai Unió Gyógyszerészeti Hatósága oldalán fellelhető tájékoztatója szerint a készítmény tiomerzált tartalmaz, mivel a gyártási eljárás korai szakaszában azt felhasználják, és maradványként megtalálható a termékben, az ENGERIX B vakcinában.
A BMJ szerkesztője a szakfolyóiratban 2004-ben arról írt, hogy elfogadhatatlan az, hogy tiomerzál, azaz higanymentesnek jelölnek a gyártók és hatóságok olyan készítményeket, amelyek valójában tartalmazzák ezt a vegyületet.
Gond-e az, ha nincs feltüntetve valamely összetevője egy vakcinának?
Az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról rendelkező 2005. évi XCV. törvény (Gytv.) 1. § 42. pontja értelmében hamisított gyógyszer az a gyógyszer, amellyel kapcsolatban hamisan van feltüntetve az azonossága, egyebek mellett a segédanyagokat és azok hatáserősségét jelölő összetétele.
Mi van a többi vakcinával?
A Paul Erlich Intézet ebben a kiadványában úgy fogalmaz, hogy a táblázatban lévő készítményekben „nincs, vagy nyomokban vagy elhanyagolható mennyiségben” van tiomerzál, azaz higany.
Ezek közül számos Magyarországon is beadásra kerül, kötelező oltásként, és nem szerepel a tájékoztatóban, hogy tiomerzál lenne bennük. Óh, persze, elhanyagolható mennyiségben van bennük, vagy nyomokban, vagy nincs.
Ezek után döntse el a kedves olvasó, mennyire bízik a készítmények tájékoztatójában és abban, hogy ezekben az oltóanyagokban nincs higany.
Összefoglaló
Tehát a higany és vegyületei az Európai Unió szerint annyira veszélyesek, hogy lázmérőben, fogtömésben, vérnyomásmérőben, lámpában nem lehet azokat használni. A média szerint még halat sem szabad enni, mert túl magas a higanytartalma.
Ellenben bele lehet injektálni emberek, köztük gyerekek testébe.
Pár cikk (a cikkben lévő hivatkozásokon túl) a higanyról:
https://transtelex.ro/zold/2023/08/03/higany-amalgam-kornyezetszennyezes-higanymergezes-fogtomes.
https://hu.hiloved.com/mielott-megveszi-a-halat-ellenorizze-a-higany-szintjet/
https://dietless.hu/higany-tengeri-halak/
https://hu.iaomt.org/szakemberek-sz%C3%A1m%C3%A1ra/munkahelyi-higany-kitetts%C3%A9g/
https://telex.hu/kulfold/2023/04/18/higannyal-mergezett-delfinhust-tiltananak-be-aktivistak-japanban
https://nlc.hu/ezvan/20200110/mergezes-nemetorszag-klaus-o-meghalt/
https://index.hu/tudomany/til/2023/06/02/higany-tevhitek-veszelyek/
Az itt leírtak alapján meg lehet tagadni ezen oltás felvételét?
Lehet mondani, hogy nyomokban van benne, de hány ilyen injekciót kap egy gyerek ÖSSZESEN? Mire összeadódik (mert persze nem ürül ki a szervezetből) addigra már nem csak nyomokban lesz a gyerek szervezetében, attól tartok.