Majomhimlő - és ami hasonlít arra
Övsömör és bárányhimlő megkülönböztetése majomhimlőtől - nem egyszerű dolog
Összefoglalás:
1. Nem vagyok orvos, ezek nem orvosi tanácsok, a személyes véleményem az, amit írok.
2. A majomhimlő tünetei hasonlítanak a bárányhimlő és az övsömör tüneteire, nem egyszerű a megkülönböztetésük.
3. Az övsömört a bárányhimlő vírusa okozza. A vírus a bárányhimlőn átesett emberben "megbújik", és, amennyiben az immunrendszer legyengül, újra aktiválódhat.
4. A Covid19 elleni vakcináció mellékhatásaként az övsömör gyakoribbá vált az oltottak körében, akár ismétlődően, az oltást követően bármikor megjelenhet.
5. Amennyiben valaki bárányhimlő elleni oltást kapott, az oltás miatti immunitás idővel gyengül, majd eltűnik, ez az időszak 10-20 év.
Bővebben:
A/ Majomhimlő - bárányhimlő - övsömör
A majomhimlő vírus (MPXV) egy Orthopoxvírus (OPXV). A majomhimlő (MPX) betegség megjelenése, beleértve a jellegzetes kiütést is, leginkább a himlőre hasonlít, amely egy már - elvileg - felszámolt betegség. A majomhimlő megjelenését gyakran összetévesztik egy másik lázas kiütéses betegséggel, a varicella zoster vírussal (VZV), amely vagy bárányhimlőt, vagy övsömört okoz, ha valaki már átesett a bárányhimlőn. Az majomhimlőt azokban az afrikai országokban, ahol korábban gyakoribb volt, be kellett jelenteni. Az ilyen bejelentéseket követő vizsgálatok során a laboratóriumi alapú felügyelet korábbi értékelései nagyszámban varicella-fertőzést észleltek, miközben a majomhimlőre az eset negatív volt. Ezek gyakran ugyanazon a területen, ahol az majomhimlő esetek is előfordultak.
A majomhimlő klinikai diagnózisa a kiütések vizsgálata alapján a korai makula és papula stádiumban kihívást jelenthet.
A majomhimlő és a VZV betegség megjelenése közötti legfontosabb különbségek a tünetek megjelenésekor és a betegség lefolyása során segíthetnek a feltételezett diagnózis felállításában.
A majomhimlős betegeknek sok esetben a betegség korai fázisában, 1-4 nappal a kiütések megjelenése előtt magas láza van, míg a VZV esetében gyakoribb a kiütések megjelenésekor jelentkező nem magas láz, de ez nem minden esetre igaz.
A megnagyobbodott nyirokcsomók megjelenése a majomhimlős betegeknél jellemző. Az MPX-betegeknél gyakran észlelnek elváltozásokat a tenyéren és a talpon; mindemellett, bár ezt a jellemzőt nem ismerik el jelentős VZV-jellemzőként, VZV-betegeknél is megfigyelték.
A majomhimlős elváltozások szilárdak, mélyen fekvő, jól körülírtak, központi köldökponttal; a betegség kialakulása első szakaszában a test bármely helyén megjelenhetnek, előfordul, hogy csak egy helyen, pl. minden pustula a karon jelenik meg, és lassan fejlődnek ki, majd 1-2 napig tartanak.
A varicella zoster vírus okozta elváltozások általában felületesebbek, szabálytalan határokkal, több szakaszban is jelen lehetnek a test bármelyik pontján, és gyorsan, 24 órán belül makulából kéreggé alakulnak.
A varicella zoster vírusfertőzés a dorsalis gyökérganglionok élethosszig tartó látens fertőzését eredményezi, és a reaktiválódás dermatomálisan eloszló fájdalmas kiütéses betegséggel (zoster) gyakori.
Az MPX és a VZV között az epidemiológiai minták is különböznek. A majomhimlő zoonózis, viszonylag korlátozott az emberről emberre terjedése, közvetlen érintkezés szükséges hozzá.
A varicella zoster vírusnak nincs állati rezervoárja, és széles körű emberről emberre terjedés jellemzi. A VZV másodlagos fertőzöttségi arányát a fogékony háztartási kontaktusok körében 87%-ra becsülik.
A mérsékelt éghajlaton a VZV elsődleges fertőzése általában kora gyermekkorban történik.
B/ Övsömör
Az övsömör a Covid19 vakcinációt követően megjelenő mellékhatások közé tartozik. Mivel a Covid19 vakcináció miatt az immunrendszer gyengébb, ezért megjelenése gyakrabban, ismétlődően előfordulhat. Emellett, aki oltva van bárányhimlő ellen, az oltással szerzett védettség idővel eltűnik. Mind a bárányhimlő, mind az övs[mör fertőző. Ennek megfelelően a korábban betegségen nem átesett felnőtt is könnyen elkaphatja, amennyiben az immunvédelme amiatt eltűnt, vagy gyengült, hogy az ellene való oltást 10 évnél régebben kapta.
Irodalom:
Covid19 elleni injekció következményes övsömör:
https://www.aaaai.org/allergist-resources/ask-the-expert/answers/2021/shingles-covid
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35180059/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35381724/
Majomhimlő és övsömör összehasonlítása:
https://www.ajtmh.org/view/journals/tpmd/104/2/article-p604.xml
Covid19 injekció hatása az immunrendszerre - hivatkozások ezen a linken:
Bárányhimlő elleni vakcia hatása idővel gyengül, majd elenyészik:
https://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/varicella/hcp-effective-duration.htm