Zelenszkij elnök arra utalt, hogy Ukrajna atomfegyvereket vethet be Oroszország ellen, Putyin válaszol
Forrás itt.
Zelenszkij elnök arra utalt, hogy Ukrajna atomfegyvereket vethet be Oroszország ellen, Putyin válaszol
Zelenszkij ukrán elnök a múlt hét végén arra utalt, hogy országa akár nukleáris fegyverekkel is védekezhet az orosz agresszió ellen, amennyiben Vlagyimir Putyin orosz elnök csapatokat küld Ukrajna azon szeparatista régióiba, amelyeket függetlennek ismert el.
A hidegháború végén, Ukrajna az összeomlott Szovjetunióból mintegy 5000 nukleáris fegyvert vett át, amelyeket a saját területén tárol, és ezzel a harmadik legtöbb nukleáris fegyverrel rendelkező ország a Földön.
Az Egyesült Államok és Oroszország 1994-ben "A Biztonságról és annak garanciáiról szóló memorandum" néven Budapesten olyan megállapodást kötött, amelynek értelmében Ukrajna átadja atomfegyvereit biztonsági garanciákért cserébe" - jelentette a The Washington Post. "A megállapodás nem hivatalos szerződés. Sem jogilag nem kötelező erejű, sem végrehajtási mechanizmussal nem rendelkezik. És bár biztonsági garanciákat nyújt, azok nem tartalmaznak konkrét ígéreteket egy esetleges invázióval kapcsolatban".
Zelenszkij a szombati müncheni biztonsági konferencián így nyilatkozott:
"Szeretném hinni, hogy az Észak-atlanti Szerződés és az 5. cikk hatékonyabb lesz, mint a Budapesti Memorandum. Ukrajna biztonsági garanciákat kapott azért, hogy feladja azt, hogy a világ harmadik legnagyobb nukleáris kapacitásával rendelkezik. Nekünk nincs már ilyen fegyverünk. Elveszítettük a biztonságunkat. Megfosztottak minket egy Svajcnál, Hollandiánál és Belgiumnál nagyobb területtől. És ami a legfontosabb - elvettek tőlünk több millió állampolgárt. Mindezek már njncsenek nekünk. De azért van valamink. Jogunk van követelni, hogy a megbékélési politikáról térjünk át a biztonság és a béke garanciáinak biztosítására. 2014 óta Ukrajna háromszor próbált konzultációkat összehívni a Budapesti Memorandum garanciavállaló államaival. Háromszor sikertelenül. Ma Ukrajna negyedszer fogja megtenni. Én, mint elnök, most először fogom ezt megtenni. De Ukrajna és én is utoljára tesszük ezt. Konzultációkat kezdeményezek a Budapesti Memorandum keretében. A külügyminisztert bíztam meg, hogy hívja össze őket. Ha ezek nem történnek meg, vagy eredményük nem garantálja országunk biztonságát, akkor Ukrajna joggal gondolhatja, hogy a Budapesti Memorandum nem működik, és az 1994-es csomaghatározatok mindegyike kétségessé válik."
Putyin a felvetésre, hogy Ukrajna atomfegyvereket keres, úgy reagált, hogy "ez nem csak kérkedés".
"Ukrajna rendelkezik a még a szovjet időkben létrehozott nukleáris technológiákkal és az ilyen fegyverek hordozóeszközeivel, beleértve a repülőgépeket, valamint a szovjet tervezésű, több mint 100 kilométeres hatótávolságú Tochka-U precíziós taktikai rakétákkal. De ennél többre is képesek, ez csak idő kérdése. A szovjet korszak óta megvannak ehhez az alapok" - mondta Putyin. "Más szóval, a taktikai nukleáris fegyverek beszerzése sokkal könnyebb lesz Ukrajna számára, mint néhány más állam számára, amelyeket itt nem említek meg, és amelyek ilyen kutatásokat folytatnak, különösen, ha Kijev külföldi technológiai támogatást kap. Ezt sem zárhatjuk ki."
"Amennyiben Ukrajna tömegpusztító fegyvereket szerez be, a világ és Európa helyzete drasztikusan megváltozik, különösen számunkra, Oroszország számára" - folytatta Putyin. "Nem tehetünk mást, mint hogy reagálunk erre a valós veszélyre, annál is inkább, mivel - ismétlem - Ukrajna nyugati patrónusai segíthetnek neki abban, hogy megszerezze ezeket a fegyvereket, hogy újabb fenyegetést jelentsen országunkra nézve"."