Halva születések, vetélések és abortuszok a beoltott és a be nem oltott nők körében Izraelben
Bizonyítékok egy izraeli kórházból
Josh Guetzkow 2021. február 13-i írása.
A haifai Rambam kórház adatai szerint a halva születések, vetélések és abortuszok (SBMA) aránya 6% volt azon nők körében, akik soha nem kaptak COVID-19 vakcinát, ugyanakkor ez az arány 8% azon nők körében, akik legalább egy dózis kovid elleni oltást kaptak (és soha nem volt SARS-Cov-2 fertőzésük).1
A haifai Rambam kórház adatai szerint a halva születések, vetélések és abortuszok (SBMA) aránya 6% volt azon nők körében, akik soha nem kaptak COVID-19 vakcinát, ugyanakkor ez az arány 8% azon nők körében, akik legalább egy dózis kovid elleni oltást kaptak (és soha nem volt SARS-Cov-2 fertőzésük).2
Ez statisztikailag szignifikáns, 1,36-os esélyhányados (CI 1,0-1,9), ami azt jelenti, hogy a halva születés, abortusz vagy vetélés esélye 1,36-szor nagyobb, ha valaki be van oltva.2
Másképpen fogalmazva, az SBMA aránya a beoltott nők körében közel 34%-kal magasabb volt, mint a be nem oltott nők körében. Ez a különbség statisztikailag szignifikáns a 95%-os konfidenciaintervallumban a Chi-négyzet szignifikancia teszt alapján.
Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy az idősebb és a társbetegségben szenvedő nők nagyobb valószínűséggel oltatták be magukat, és ez magyarázza a különbséget. Valóban van rá esély, de ezt be is kell bizonyítani. Ez a dokumentum egy, a JAMA-ban nemrégiben közzétett, izraeli elektronikus orvosi nyilvántartásokon alapuló élveszületésekről szóló tanulmány, és azt mutatja, hogy a beoltott és a be nem oltott anyák sok tekintetben nagyon hasonlóak voltak. A beoltott nők átlagosan csak körülbelül 1 évvel voltak idősebbek, mint a be nem oltott nők (30,5 vs. 31,6 év), és külön érdekes, hogy a be nem oltott anyák voltak a kevésbé egészségesek: többen voltak elhízottak és dohányoztak; és sokkal nagyobb valószínűséggel kapták el SARS-Cov-2 fertőzésük a terhesség alatt.
De függetlenül attól, hogy mi az oka az eltéréseknek, az adatok üzenete túl erős, és a kérdés túl fontos ahhoz, hogy feltételezéseken alapuló, kézlegyintésen alapuló érvekkel el lehessen vetni. Ez vakmerőség lenne.
A "nem egészséges oltottak" feltevésre az időbeli tendenciát vizsgálva kaphatunk némi támpontot. Ha a fiatalabb, egészségesebb nők kisebb valószínűséggel oltatták be magukat, akkor az egyes hónapok közötti különbségeknek meglehetősen stabilnak kellene lenniük. De a különbségek valójában elég szembetűnőek.
Az alábbi oszlopdiagram azt mutatja, hogy a beoltott nők körében a szülések hány százaléka volt SBMA és hány százaléka élveszületés, és ezt összehasonlítja a be nem oltott nők körében mért százalékos aránnyal. (A beoltott azt jelenti, hogy a nők legalább egy adag Pfizer/BioNTech COVID-19 vakcinát kaptak.)3
Az SBMA aránya a beoltott nők körében minden hónapban magasabb volt, mint a be nem oltott nők körében, kivéve februárban, amikor a terhes nők számára a vakcinázási kampány kezdetén csak 2 szülést regisztráltak a beoltott nőknél. Megjegyzendő, hogy ez ellentétes a várakozásokkal, ha feltételezzük, hogy a vakcináknak meg kell védeniük az embereket a COVID-tól, és Izraelben július és szeptember között nagy COVID hullámot tapasztaltak a delta felől.
Az arány májusban érte el a csúcsot, az oltott nők 44%-a tapasztalt halva születést, vetélést vagy abortuszt abban a hónapban, míg a nem oltott nők körében ez az arány 9% volt. Más szóval, a májusban beoltott nők körében regisztrált összes terhességi eredmény 43%-a halva születés, vetélés vagy abortusz volt.
Ha azonban a különbséget az magyarázza, hogy az idősebb, kevésbé egészséges terhes nők nagyobb valószínűséggel oltatják be magukat, akkor azt várnánk, hogy a beoltottak körében tapasztalható növekedést ellensúlyozza a be nem oltottak körében tapasztalható csökkenés. Ha azonban a két csoportot összevetjük, és az időbeli tendenciákat vizsgáljuk, akkor is nagymértékű növekedést látunk:
Továbbá, ha az idősebb, kevésbé egészséges nők nagyobb valószínűséggel oltatnák be magukat, akkor nem várnánk, hogy ilyen mértékű eltérést tapasztaljunk az év során. Ha valamit, akkor azt várnánk, hogy a legmagasabb számokat február-áprilisban látjuk, amikor a Corona szempontjából nagyobb kockázatnak kitett nők az elsők között álltak volna sorba, hogy beoltassák magukat, az alternatív magyarázatok szerint.
Ezt az izraeli egészségügyi minisztérium oltási adatai is megerősítik. Az alábbiakban az Egészségügyi Minisztérium grafikonja mutatja az oltási arányokat az oltási kampány kezdetétől, 2020 decemberétől. A sötétzöld az első adag, a világoszöld a második adag:
Láthatjuk, hogy az általános oltási arány márciusban kezdett meredeken csökkenni, és májusban nagyon alacsony volt. Továbbá, az SBMA-arányban az oltott és nem oltott nők között április, május és június hónapokban mutatkozó különbségek mind statisztikailag szignifikánsak. A májusi különbség 100 000-ből kevesebb mint 1 alkalommal figyelhető meg a véletlennek köszönhetően. (Májusban nem volt semmi különös a szigorú zárlatok vagy korlátozások tekintetében - valójában a kormány kezdte feloldani a korlátozásokat, és az élet kezdett visszatérni a normális kerékvágásba.) A többi hónap statisztikailag szignifikáns lenne, ha az N egy kicsit nagyobb lenne. De sajnos csak egy kórház adatai állnak rendelkezésünkre.
Valójában ez nem teljesen igaz. Az aktivisták, akik a Rambamtól FOIA-kérelmet nyújtottak be, egy másik kórháztól, a Sheba Medical Centertől is kaptak információkat. A Sheba azonban nem rendelkezett információkkal a nők nagy számának oltási státuszáról, így nem tudjuk megbízhatóan összehasonlítani a beoltott és a be nem oltott nőket. De megnézhetjük az SBMA idei arányát a korábbi évekhez képest, mind a Sheba, mind a Rambam esetében. (Megjegyzendő, hogy a Sheba SBMA-aránya sokkal magasabb, nem teljesen világos okokból. Nagyon különböző populációkat szolgálnak ki, és a Sheba egyszerűen csak több elektív abortuszt végezhet évente, mint a Rambam.)
Az alábbi grafikonok az SBMA-arányt mutatják az egyes kórházakban 2019-ben, 2020-ban és 2021-ben 3 különböző időszakban: Január-október, március-október és április-június.
Az SBMA aránya 2021-ben mindkét kórházban magasabb az előző évekhez képest. Figyelemre méltó, hogy az áprilistól júniusig tartó időszak - amely a Rambam kórházban a legmagasabb (és statisztikailag szignifikáns) SBMA arányt mutatta az oltottak körében - a Sheba kórházban is sokkal magasabb. A Rambamban az arány ebben az időszakban 8,7%, szemben a 2019-2020-as időszakra vonatkozó 5,7%-os átlaggal, ami 50%-kal magasabb. A Rambamban az arány ebben az időszakban 12,7%, szemben a 2019-2020-as időszakra vonatkozó 5,7%-os átlaggal, ami 50%-kal magasabb.
2021 májusában a Rambamnak 42 SBMA-ja volt, ami majdnem kétszerese az előző két év májusi átlagának, és 30%-kal magasabb, mint az előző két év bármely hónapjának legmagasabb száma, ami 2020 júniusában 32 volt.
Júniusban volt a legmagasabb SBMA-szám a Sheba területén, 146 esettel. 30 májusában a Rambamnak 42 SBMA-ja volt, ami majdnem kétszerese az előző két év májusi átlagának, és 30%-kal magasabb, mint az előző két év bármely hónapjának legmagasabb száma, ami 2019 júniusában 132 volt.
És még egyszer: mivel ezek az összehasonlítások oltott és nem oltott nőket egyaránt tartalmaznak, a különbség nem lehet annak köszönhető, hogy az idősebb, kevésbé egészséges nőket oltották be.
Tehát, hogy összefoglaljuk: 2 különböző izraeli kórházban 2021-ben jelentősen magasabb volt a halvaszületések, vetélések és abortuszok aránya, mint az előző két évben, és egyes hónapokban rekordot döntött az SBMA-k száma 2019-hez és 2020-hoz képest. Abban az egy kórházban, ahol vannak adataink a beoltott és a be nem oltott nők összehasonlítására, az SBMA-k aránya a beoltott nők körében 34%-kal magasabb, mint a be nem oltott nők körében.
Hiba lenne nem megvitatni, hogy mit mondanak az adatok azokról a nőkről, akik a terhesség alatt SARS-CoV-2 fertőzést kaptak. Ebben az időszakban 7 ilyen nő szült, közülük kettőnek a babája halva született vagy elvetélt. Ez 6,2-es esélyhányados (CI 1,2-32,3).
Bár ez az esélyhányados jóval magasabb, mint az oltott nők esetében, a kórházban a terhesség alatt SARS-CoV-2 fertőzésben szenvedő összes nő aránya rendkívül alacsony volt (0,17%), és így a vetélés vagy halvaszülés általános kockázata egyértelműen magasabb az oltott terhes nőknél, mint azoknál, akik várandósan kapják el a koronavírust - feltételezve, hogy az oltás az oka ezeknek a különbségeknek. (További 6 nő volt, akik a terhesség előtt COVID-ben szenvedtek, és mindannyiuknak a babája élve született.)
Egy normális világban ez az adat sokkoló lenne. Az izraeli egészségügyi minisztérium azonnal leállítaná a terhes nők COVID-19 elleni oltását, és alapos vizsgálatot indítana. Biztosan kijelenthetjük, hogy a vakcinák okozzák ezeket a mintázatokat? Nem. Ezekkel az adatokkal nem. De senki sem mondhatja biztosan, hogy a vakcinák nem játszottak szerepet. Ugyanakkor az elővigyázatosság elve és az "Először is, ne árts" eskü megköveteli, hogy lépéseket tegyünk. De mivel nem egy épeszű világban élünk, ez nem fog megtörténni. Ehelyett a hírt inkább gyorsan és könnyelműen elutasítják majd, mégpedig olyan érvekkel, amelyek feltételezéseken és vélelmeken alapulnak.
Néhány kérdésre és kritikára reagálva kicsit jobban beleástam magam az adatokba. Az egyik felvetett aggály az, hogy az év első felében beoltott nők száma viszonylag alacsony, és csak szeptemberben lépi át a 100-at. Ez arra utal, hogy a terhes nők nem rohantak a védőoltásokért. Ez azonban felveti a kérdést, hogy az év első felében beoltott nők sokkal nagyobb valószínűséggel tartoztak magas kockázati csoportba, és ez magyarázza a hatalmas különbségeket, amelyeket például májusban látunk. Erre több válaszom is van:
Ha ez a helyzet, akkor februárban, márciusban és áprilisban nem látnánk ugyanolyan magas vagy magasabb arányokat?
A beoltottak körében minden egyes hónapban magasabb az SBMA aránya, mint a be nem oltottaknál, beleértve az augusztus-szeptemberi halálos deltahullámot is. Ez teljesen ellentétes a várakozásokkal, feltételezve, hogy a vakcinák nagymértékben védelmet nyújtanak a COVID megbetegedésekkel szemben, és rendkívül biztonságosak.
Ha a teljes SBMA arányt nézzük, akkor egy határozott növekedést látunk. Ez látható a fenti második ábrán, amely az SBMA-k teljes számát mutatja. Az alábbi ábrán egy hasonló grafikon látható az SBMA arányra vonatkozóan, amely nagyon hasonlóan néz ki. Megjegyzendő, hogy az április-júniusi emelkedés magasabb, mint a 2019. április-júniusi arány, mégpedig olyan statisztikai szignifikanciaszinten mérve, amely szerint ezen eltérés véletlenszerű előfordulásának a valószínűsége kevesebb, mint 1:1000-hez. (Ezt és az alábbi grafikonokat 3 hónapos gördülő átlaggal kiegyenlítettük annak érdekében, hogy a statisztikai zavarokat tompítva a tendencia világosabban látszódjon.)
Összehasonlíthatjuk a márciustól szeptemberig tartó időszak általános arányának tendenciáit mind a Rambam, mind a Sheba esetében, hogy ezt lássuk. Az alábbi ábrák 2021 és 2019 közötti összehasonlítást mutatják. Ennek az összehasonlításnak azért van értelme, mert 2020 olyan szokatlan év volt, és az első COVID-hullám ezekben a hónapokban érte el Izraelt (és még így is, ahogy fentebb láttuk, a 2021-es értékek még mindig magasabbak, mint a 2020-asok).
A Rambam grafikonja áprilisban kezdődően érezhető növekedést mutat a 2019-es számokhoz képest. A Sheba grafikonja enyhe növekedést mutat, de sokkal figyelemreméltóbb, hogy a 2021-es arány márciusig szorosan követi a 2019-es arányt, majd áprilistól kezdve jelentősen eltér a 2019-es aránytól, és az év hátralévő részében a 2019-es arány felett marad.
Ismétlem: ezekből az adatokból nem következtethetünk arra, hogy a védőoltások okozzák ezeket a mintázatokat, de bármi legyen is az ok, van itt egy aggasztó jel, amely további vizsgálatot igényel.
Kiegészítés 2022. február 17:
Tegnap este elalvás közben eszembe jutott egy gondolat: hogyan nézne ki az általános SBMA arány, ha senki sem lenne beoltva? Az ilyen típusú gondolatkísérletet "kontrafaktumként" ismerik, és a megfigyelési adatokat használó kvázi-kísérleti tervek inspirációjaként szolgál.
Természetesen nem tudok semmiféle kvázi-kísérleti elemzést végezni ezekkel az adatokkal, és minden ilyen becslés nem lenne valódi kontrafaktuális. Mégis úgy gondoltam, hogy hasznos lehet kiszámítani az SBMA arányának általános növekedését 2021 tavaszán/nyarán azzal a feltételezéssel, hogy nincsenek oltások és nincsenek beoltott nők, és összehasonlítani azt a beoltott nőket is tartalmazó általános arányszámmal.
Az alábbi grafikon ezt mutatja: a fekete vonal a "kontrafaktuális" SBMA arányt ábrázolja a beoltott nők nélkül (vagyis a beoltott nőket, akiknél bármilyen születési eredményt találtak, egyszerűen kihagyták a számításból); a piros vonal a tényleges teljes SBMA arányt mutatja, amely tartalmazza a beoltott nőket.
Azért tettem a címben idézőjelbe a "kontrafaktumot", hogy hangsúlyozzam, hogy ez nem valódi kontrafaktum, mivel azok a nők, akik beoltották magukat, egy olyan módon különböznek azoktól, akik nem oltatták be magukat, amit ezekkel az adatokkal nem tudunk ellenőrizni. Így például, ha azok a nők, akik nem oltatták be magukat a korai időszakban, átlagosan egészségesebbek voltak, akkor az itt kiszámított "alternatív" SBMA aránynak (fekete vonal) alacsonyabbnak kell lennie a valós aránynál, mivel a kevésbé egészségeseket (akik az oltás mellett döntöttek) kizárták a számításból.
Mindazonáltal a grafikonok mutatják az eltérést a „kontrafaktuál” és az SBMA-arány között. A köztük lévő eltérés májusban a legnagyobb, majd augusztusban csökken a legalacsonyabb szintre - de szeptemberben megnő, amikor a 60 év alattiak számára is bevezették az emlékeztető dózist, és a terhes nőket is ösztönözték az emlékeztető oltások felvételére. Abszolút értékben a májusi eltérés a legnagyobb, 2 százalékpont (szemben a szeptemberi 1,7 százalékponttal). Relatív értelemben azonban a szeptemberi eltérés nagyobb: 170%-kal nagyobb a májusi 120%-kal szemben.
Úgy tűnik tehát, hogy ez mégiscsak hasznos kísérlet volt, mivel a szeptemberi - az emlékeztető oltások időszaka - egy olyan figyelmeztető jelzést mutat, amely a többi elemzésből nem derült ki.
Ezen adatok mellett az oltásoknak a termékenységre gyakorolt hatásáról még két cikket olvashattok:
Megjegyzendő, hogy a megadott adatok nem tesznek különbséget a halvaszületések, a vetélések (néha spontán abortusznak nevezik), illetve az orvosi vagy egyéb okokból végzett késői vagy korai abortuszok között. Ezért ezeket csak együttesen tudjuk összehasonlítani. Lehetséges, hogy a beoltott nők nagyobb valószínűséggel választják önként a terhesség korai megszakítását. Nincs azonban eleve okunk azt gondolni, hogy a beoltott nők nagyobb valószínűséggel tennék ezt, mint a be nem oltott nők, kivéve, ha veleszületett vagy egyéb rendellenességet fedeztek fel, vagy ha a terhesség valamilyen kockázatnak tette ki a nőt. Az sem indokolt, hogy az abortuszt kérő oltott nők aránya miért változna olyan nagymértékben hónapról hónapra. Vegyük észre azt is, hogy az oltatlan nők körében az arány sokkal egyenletesebb az adott időszakban. Ezért, még ha a csoportok közötti különbség nagy része az önkéntes abortuszoknak köszönhető is, ez akkor is aggasztó tendencia, amely további vizsgálatot igényel.
A gyakorlatban ez 2 vagy 3 adagot jelent, mivel a 669 beoltott nő közül csak 8-ról jegyezték fel, hogy csak 1 adagot kapott.